TOEFL nyelvvizsga

TOEFL iBT nyelvvizsga a négy alapvető nyelvhasználati készség szintjét méri ‘összevont készség teszt’ (integrated testing) formájában olvasás, hallás utáni értés, beszéd és írás. Arról győződik meg, hogy a nyelvet felhasználó mennyire képes pl. egy szöveget elolvasva megérteni azt, arról beszélni, vagy írni, összegezni vagy véleményét kifejteni.

A TOEFL iBT vizsgán 0 – 120 (score) pontot lehet elérni.

Hallás utáni teszt: 0 – 30 pont
Olvasás utáni teszt: 0 – 30 pont
Beszéd teszt: 0 – 30 pont
Írás teszt: 0 – 30 pont
Összesen: 0 – 120 pont

A legtöbb főiskola, egyetem 60–80 pontos sávban várja el az eredményt az alapképzéshez, amely a magyarországi középfok környéki szint, de vannak olyan felsőoktatási intézmények is, amelyek a 80–100 pontsávban, vagy 100 pont felüli eredményt várnak el. Célszerű törekedni a minimum szint meghaladására, ha azonos kvalitású jelentkezők közül az egyetem nem tud dönteni, előfordulhat, hogy a magasabb TOEFL eredményt elért jelöltet választják.

A nyelvvizsga folyamatos és kb. négy órát vesz igénybe. A vizsga közben a vizsgázó jegyzetelhet, a vizsga végén a lapokat összegyűjtik és megsemmisítik. A TOEFLiBT szóbeli rész mikrofon segítségével kerül rögzítésre és a felvétel így kerül kiértékelésre. Az írásbeli esetén a megoldást rögzítik és ellenőrzik. Az ETS kiképzett értékelői hozzák meg a döntést a nyelvvizsga eredményéről.

A TOEFL iBT nyelvvizsga menete
A nyelvvizsga A feladat Rendelkezésre álló Idő
Olvasás 3-4 bekezdés, 12-14 kérdéscsoportok 60-80 perc
Hallás utáni értés 6-9 feladat,
2-3 társalgás, 4-6 előadás
60-90 perc
Szünet 10 perc
Beszéd 6 feladat: 2 független és 4 összefüggő 20 perc
Írás 1 összefüggő feladat
1 független feladat
20 perc
30 perc

A TOEFL nyelvvizsgát több mint 9000 főiskola és egyetem ismeri el világszerte, ideértve olyan országokat, mint UK, Ausztrália, Új-Zéland, Kanada. A legelterjedtebb nyelvvizsga a világon.
A teszt eredménye 2 évig érvényes.

Magyarországon a vizsga a következőképp honosítható:

C1 = TOEFL 83 – 120 – Felsőfok
B2 = TOEFL 66 – 82 – Középfok
B1 = TOEFL 47 – 65 – Alapfok

Honosítással kapcsolatos tudnivalók a Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központon honlapján találhatóak. www.nyak.hu
A vizsgáról további információt a következő oldalon talál ill. jelentkezni is itt lehet: http://www.ets.org/toefl/
Következő vizsgaidőpontok a PTE Idegen Nyelvi Központban:

2021-ben a TOEFL nyelvvizsgák meghirdetése a vírushelyzet miatt átmenetileg szünetel.